luni, 25 mai 2026

Acolo unde există empatie, sufletul se simte acasă. 

Acasă s-a simțit si echipa Linia Roșii Italia in compania celor 31 de femei minunate, venite din diferite orașe: Roma, Parma, Modena, Bologna, Brescia, Milano și București. 
Toate unite de aceeași dorință: conexiune, liniște, empatie, curaj și eliberare, într-o drumeție pe care doar inegalabila Ina Birca a putut să o ghideze.

Am pornit încet, dar sigure și determinate să ajungem pe creastă ca împreună, de acolo de sus, de la înălțime să spunem ferm: STOP VIOLENȚA.

Pe măsură ce urcam rucsacul fizic s-a contopit cu rucsacul invizibil al vieții. Astfel, până în vârf de munte fiecare femeia a reușit să conștientizeze că e timpul să se eliberereze de propriile poveri.

 Au făcut-o simbolic, construind un munte al eliberării.

 Drumul în sine a fost despre eliberare!
 Iar conectarea cu natura un lucru iminent.

Am înțeles, că muntele are un mod aparte de a apropia oamenii, iar potecile lui șerpuite și dificile, știu cum să fure din oboseală, din griji, din frici, din greutatea gândurilor și să le risipească în neant. Asta s-a întâmplat.

 Acesta a fost scopul nostru!

Această drumeție a fost mai mult decât un mesaj, mai mult decît o evadare, mai mult decât o dorință: a fost o călătorie de autocunoaștere, de conștientizare că singura forță capabilă să mai salveze lumea este empatia pură, acea empatie care nu are nevoie de cuvinte. 

Rămânem cu emoția, cu vibrația care nu se va mai șterge și cu certitudinea că femeile chiar pot întoarce munții. Nu doar să îi urce, nu doar să îi cucerească, nu doar sa-i coboare, dar să îi mute din loc, prin simpla și uriașa forță atunci cînd se întâlnesc și se unesc.

Și da: unele drumeții nu sunt doar despre munți, dar despre persoanele cu care împarți același traseu.❤️⛰️

Cu mulțumiri, 
Echipa Linia Roșie Italia.

vineri, 22 mai 2026

Va salut. Ma numesc corina, sunt o supravetuitoare a violenței domestice, dar mesajul meu de astazi nu va fi despre durerea și nedrepratea acestui flagel, ci, din contra despre purere, solidaritate, renastere.
 Or, noi, cu dv, pentru asta  ne am adunat astazi: sa lansam um mesaj de solidaritate catre toate femeile care traiesc inca in cercul vicios al violenței.
Spuneam ca ma identific cu notiunea de supravetuitoare pentru ca o victima a violenței domestice va purta pe umeri pentru intreaga viata stigmatul umilintei daca nu va fi pregatita sa lupte pentru a supravetui intr-o societate, comunitatea care nu are suficiente resurse ca s-o apere. Nedreptatile intalnite, replicile acide, comunitatea gata să te puna la zid pentru decizia de a pleca dintr-o relatie abuziva, s-ar parea ca ar trebui s-o dezarmeze. Dar imediat intervine simtul de supravetuitor si constientizezi ca ai doua cai: sa supraviețuiești sau sa te intorci de unde ai plecat.
Eu am ales sa supraviețuiesc, sa renasc. Iar daca aveti astazi, in anturajul dv femei care traiesc in spatele usilor inchise frica, deznadejde, umilinta, va indemn sa le fiti alaturi fara a le judeca, fara a va impune parere, fara a le forta decizia, incurajati le sa vorbească, sa va povesteasca despre cum se simt, pentru ca adevarata vindecare de acolo vine. Din prezenta celor dragi. Curajul vine din sprijin constant.
 Va rog sa nu obositi sa le fiti alaturi. Iar ca efortul nostru sa dea roade sanatoase, avem nevoie de organizatii care sa-si asume sa fie vocea femeilor care inca nu pot sa vorbească. Sa le ofere suport real pentru a supravetui intr o lume in care femeia e privita prin prisma traditionalsmului toxic: "asa a fost mama, a asa a fost bunica si ca ele eu voi fi și eu". 
 Va indemn sa veniti la evenimentele @linia rosie italia, pentru a ne sustine sa continuam lupta pentru drepturile femeii. Impreuna sa spunem Stop violenței! La fel, va indemn sa fiti curajoase, sa impuneti respect pentru propria persoana si da, sa va iubiti mai mult si atunci nimeni nu va ma putea sa va raneasca!

sâmbătă, 16 mai 2026

îndemn la fericire

       Sunt un om cu multiple traume. (Cine nu le are?) Unele vin din frageda-mi pruncie, iar altele le-am adunat pe rând, puțin câte puțin din experiențele proaste pe care le-am avut. Dar asta nu înseamnă că regret că am iubit, că am suferit, că am cunoscut tradarea și consecințele ei. Nu regret nici că am ales prost și de multe ori foarte prost oamenii pe care să-i iubesc. 

Din toate am învățat. Pe toate le-am transformat în lecții pentru mine, nu pentru alții. Astfel am ajuns să înțeleg că viața m-a pus mereu la încercare, dar mi-a oferit mereu piste de zbor, fragile, dar piste. M-a lăsat pe mine să aleg unde și când se va întâmpla aterizarea propriu-zisă. A fost cam  buclucașă cu mine uneori, dar toate au avut un scop: trezirea mea. Dar nu m-a abandonat.

    Nu m-am abandonat nici eu, deși am tras cu mine de pământ poate mai mult decât au făcut-o alții. Mi-am ignorat nevoile din dorința de a fi iubită. Dar n-am fost decât atunci când am înțeles că nu te pot iubi alții până nu o faci tu. Noi atragem exact ceea ce suntem și credem despre noi. Dacă tu crezi că nu meriți să fii fericită, nu vei fi niciodată. Pentru că fericirea e mai mult o stare. O trăire cât o clipă. Dacă ai ratat-o, totul din jurul tău va arăta a neîmplinire. 

Așa am ajuns să înțeleg că nimic nu este mai banal decât dorința de a fi fericit. Toți ne dorim să fim fericiți, dar uităm să fim atunci când se ivește clipa.
Uităm să savurăm din potirul ei când îl avem în față și lăsăm să ne scape printre degete partea prea plină a lui. Fugim. Ne abandonăm, după care regretăm "clipa cea din urmă". 

E aproape firesc să greșim și e omenește să nu le știm pe toate. Dar clipa de răgaz cu tine însuți, ar putea să fie salvarea.

De aceea, haideți să începem a fi fericiți/ fericite de azi. Haideți la o doză de iubire de sine cu gust de cafea sau scorțișoară. Cu gust de "buratino" sau "crem-soda". Dar, haideți de azi să fim fericiți/fericite!
 

Pentru că fericiți putem să fim sau să nu fim. E alegerea noastră a fiecăruia. Putem alege să ne lingem rănile toată viața ori, din contră, să alegem trezirea din întunericul în care ne-am abandonat sufletul sub dominația traumelor noastre. 

E timpul să punem mână pe bagheta magică din noi și să începem edificarea ființei interioare care e demnă de toată fericirea. 

luni, 9 martie 2026

Cazul Ludmilei Vartic m-a șocat. M-a destabilizat emoțional. 

Pentru Ludmila, pentru fetele ei, pentru fetele noastre, pentru noi, e necesar să cerem ferm legi care să ne protejeze. Să cerem programe sociale de educare a femeilor, care să le comunice clar unde să apeleze, ce instanță să sesizeze atunci când sunt supuse actelor de violență. 

In prezent, fiecare agresor, are un prieten, un cumetru, o rudă care îl protejează(a se citi "încurajează), asigurându-l că nu e unicul care trăiesc cu astfel de "femei-problemă". Din decență nu voi reproduce exact cum sunt numite femeile care au îndrăznit să se plângă polițistului de sector. Că unele sesizări acolo și se pierd.

Personal, am sesizat organele de drept, de câteva ori. Am depus cerere de divorț cam tot de atâtea ori. Am plecat de sute de ori și am revenit tot de atâtea ori. De ce? E simplu.

Pentru că există presiunea din partea societății care spune clar "femeia trebuie să rabde".

Pentru că tu ca victimă ești șantajabilă, vulnerabilă. "Cui trebuiești, fa, cu doi copii? "
Sau nici o instanță nu va lăsa copiii cu o dementă. Au ei grijă să te transforme. Mecanisme au. Dovadă și cazul Ludmlei.

...și apoi, o femeie care trăiește constant, în spatele ușilor închise un act de abuz, dar alege să tacă, nu mai este credibilă pentru societate atunci când alege să vorbească. 
Societate se divizează în cei care văd în victimă o femeie norocoasă că are așa statul social, dar nu știe să aprecieze. Și cei care o compătimesc. 

Dragă societate, o victimă a violenței domestice, nu vrea să fie compătimită, vrea să fie ajutată. Vrea suport concret. 

Centre care oferă protecție, cazare pe un termen lung. Acces la educație, psiholog, justiție. Cele câteva care oferă un astfel de suport sunt insuficiente și fără prea multe mecanisme. Am apelat. Mai bine n-o făceam.

De aceea, dragă stat, societate, dacă nu vom face nimic acum, riscăm să împingem în prăpastia disperării și alte femei ca Ludmila. Iar despre multe nici nu se va mai vorbi la televizor.

Semnat: o femeie care putea să sfârşească ca Ludmila. Doar micile diferențe au făcut-o să nu ajungă acolo.






vineri, 6 martie 2026


8 martie e despre tine. E despre femeia ce-a înțeles că dreptul la viață și la propria libertate este fundamental. 

8 martie e despre tine, femeia,  care a prins la curaj și a ieșit din spatelor ușilor închise, strecurandu-se prin gaura cheii. 

8 martie e despre tine. E despre femeia ce-a decis să vorbească public despre violența domestică. E despre femeia ce s-a ridicat împotriva tuturor prejudecăților și regulilor impuse într-o lume a bărbaților.

8 martie e despre tine, e despre mine. E despre noi toate care am prins la voce, la putere.

 E despre noi, femeile, care ne-am trezit "din somnul de moarte" pentru a ne cere drepturile, drepturi fundamentale, drepturi firești.

8 martie e despre femeile care au voce și azi, în numele altor femei. E despre ele care au rămas tot "pe baricade", ca să ne facă vocea auzit.

8 martie e ṣi despre femeile care încă tac. E despre ele,  care încă n-au înțeles că prin această tăcere, condamnă și alte generații la tăcere ṣi frică.

8 martie încă e despre frică. 

Da! în secolul 21 femeiei încă îi mai este frică. Ea trebuie să strige, să ceară, să demonstreze constant că este și ea om.

Da! Femeia este om. Și încă ce Om?!

De aceea, nu ne aduceți flori, bărbaților, pentru că suntem firave și sensibile.

 Aduceți-ne flori, dacă vreți, pentru că ne respectați și pentru că ne iubiți. 

Aduceți-ne flori, pentru că vă inspiram și că împreună putem construi o lume mai bună. 

Nu ne mai aduceți flori pentru că suntem "sexul slab". Am tot demonstrat că nu suntem! 
...Și o vom face cât încă va fi nevoie, pentru că noi suntem FEMEI.

luni, 16 februarie 2026

Presentare de carte

                                     MAI CAUȚI NEMURIREA ÎN CUVINTE, 
                                     DORMIND LA UMBRA UNEI LITERE?
                                                                                Maricica-Lăcrămioara Niță

 Am citit și eu cartea. O carte de proză scurtă, scrisa într-un limbaj osest, clar. O caracteristica, după mine, definitorie a literaturii de azi. Cartea posrtă amprenta autenticitatii, operand cu motive literare de profunzime, cum ar fi dorul, casa parinteasca, motivul drumului, al pribegiei, motivul măicuței bătrâne care asteaptă cu fidelitate copiii răspândiți prin lume. Toate luate împreuna, fac din cartea Lacramioarei Niță o bijuterie creata cu migală și suflet. 
Iar titlul ei, o interogație retorica, nu e întalmplator, ba din contră cred că e o intenție bine aleasă. Autoarea ne aruncă mreaja unei provocari la lectura. Pentru ca cine n-ar vrea să descopere "nemurirea în cuvinte"? Eu da!

Astfel, am descoperit cele 20 de povestiri, care m-au lăsat să patrund cuminte în universul creației Lacramioarei, fără grabă și cu atenție pentru a nu perturba linistea aia sfânta care vine din simplitatea și bunăvoința personajelor carora le împrumută negreșit din sufletul ei. Un suflet frumos și sensibil care tânjește după rădăcini și le iubește cu dedicarea "pribeagului" ce le caută neîncetat nu doar în cuvinte, dar și-n oameni. Or, noi oamenii suntem ceea ce spunem, gândim? Acolo sălășluiește cel mai bine artistul Maricica Niță, la umbra lor, unde ne invită retoric și pe noi. 
Eu m-am regasit în stilul autentic  al autoarei de a povesti,  mi-am asemanat  dragostea mea pentru copii cu cea  a Katarinei. Am înteles ca asemeni lui Karim voi fi mereu în cautarea destinului care să mă împlinească, iar soarta pribeagului despre care scrie Maricica Niță mi se potriveste mănușă. Or, asta ni se potrivește fiecăruia dintre noi, cei care am decis sa ne facem o viața departe de casa, cu voie sau fară de voie?
De aceea, recomand cartea parafrazând cuvintele autoarei: dacă vrei să cunoști un scriitor cu adevărat, citește-i opera. Ai putea să rămâi surprins de  cât de multe lucruri aveți în comun!



miercuri, 14 ianuarie 2026

Casa speranței( Lucha y Siesta)

           Lucha y siesta


Dacă vă mai amintiți, am fost la început de decembrie la Casa Luci( Lucha y Siesta), aici la Roma, împreună cu Cenaclu? Atunci v-am promis că revin cu impresii.

Casa Luci este tărâmul speranței.  Este mâna întinsă zecilor de femei, mame neputinciose, fugite din calea unui agresor. Fie el soț, prieten, concubin. Toate își găsesc refugiu, și o dată cu el și liniștea între zidurile acestei case blajine și primitoare. Deși, pereții vizibil scorojiți, lasă parcă la vedere toată sarea lacrimilor ce au curs din durerea mamelor și a copiilor fugiți din calea unui tată abuzator, totuși este mâna întinsă în fața disperării. Locul devine cămin și cetate. 

Toate acestea le-am aflat de la bunicuța noastră, dna Lucia Irimie, voluntară si prietenul tuturor celor care cer  aici ajutor într-un moment de cumpană. 

Eu am rămas impresionată de poveștile zguduitoare impregnate parcă în  zidurile casei. A casei care ascunde povești sfâșietoare de durere, disperare, de umilință și neputința. O casă în care liniștea și căldura este singura avere. Pentru că zidurille îmbătrânite și ele de la atâta nepăsare, sunt singurile care rămân drepte și oferă real sprijin când ceilalți tac. Doar oameni ca dna Iremia nu pot tăcea. Nu vor să tacă.
Printre lacrimi, ea ne-a povestit că atunci când vine o femeie bătută/ abuzată de soț, în cele mai multe cazuri, ea retrăieste propria poveste. O poveste de groază, unde femeia merită să i se întâmple toate doar pentru că e femeie.
Tot de la ea am auzit un gând: nu există foste victime a violenței. O vicitima a oricarei tip de agresiune va ramane mereu o victimă. Atunci m-a revoltat gândul. Recunosc. Azi, intrând în profunzimea lui, mi-am dat seama de adevarul acestui greu verdict. Clar, raportându-mă strict la persoana mea, la poziția din care scriu. 
Mulți ani am trăit și eu cu speranța că poate într-o zi Dumnezeu, văzându-mă cât sufăr, îmi va curma suferința. Cum, nu mă interesa? Tot ce știu, e că nu mai voiam să fiu acolo. Și zilnic dintr-un om care-și înscena sfârșitul,  mă transformam în asasin. În asasinul propriului meu destin. Nu mai zic de suferința la care mi-am supus propriii copii?  Și chiar dacă pare că tot răul a rămas în urmă, imediat ce aud despre un act de agresiune, mă transform în femeia gata să sară la gâtul agresorului ca să se apere. Azi am curaj. Am voce, dar tot mă înec în lacrimi de neputința când văd câtă durere pot să pricinuiască cei care au promis să ne iubească.
Violența asupra femeilor ia amploare peste tot in lume, durerea și disperarea în toate limbile se poartă la fel. Iar agresorii, indiferent de rasă, urăsc și iubesc la fel. Cu pumnul. 


Acolo unde există empatie, sufletul se simte acasă.  Acasă s-a simțit si echipa Linia Roșii Italia in compania celor 31 de femei minunate, v...